Hrajeme Si Fotbal | Třebíč

5. června 2016

Turnajem na Borovině v Třebíči v neděli 5. června za účasti předchozích pořadatelů Slovanu Havlíčkův Brod, FC Chotěboř, FC Náměšť nad Oslavou, FC Velkého Meziříčí a domácí Fotbalové školy skončil seriál jarních turnajů 2016 pro nejmenší fotbalisty narozené v r. 2009 a mladší, příznačně nazvaný „Hrajeme si fotbal – Žijeme hrou“. Turnaje se již několik let hrají novým způsobem umožňujícím dětem častější téměř stálé zapojení do hry, rozšiřování si prostorové orientace na hřištích různých tvarů a s různým počtem hráčů a hlavně střílení nespočitatelného množství gólů a radosti z nich. Každé utkání se hrálo na zhruba 3×8 minut s přestávkami na 3 hřištích současně – na jednom 3 hráči proti 3 na 2+2 větší branky, na druhém ve tvaru kruhu se 6 malými brankami 2:2 a na třetím 1:1 několik dvojic se svým míčem najednou na 1+1 nebo až 4+4 malé branky. V kruhovém hřišti a při hře 1:1 si hráči volili, do kolika branek chtějí dávat góly. Po utkáních si s pomocí trenérů svou hru vyhodnotili a získali tak náměty do dalšího utkání. Početné rodičovské obecenstvo přijalo pravidla chování se vůči dětem, poskytlo jim vřelé zázemí, ale do hry jim téměř nezasahovalo, a tím jim vytvořilo potřebný prostor pro vlastní nápady a aktivitu. Bylo vidět, jak se děti během jednotlivých turnajů lepšily. Z každého družstva si v každém utkání zahrálo 10 – 15 hráčů.

Výsledky utkání se nezaznamenávaly, nikdo to ani nepožadoval. Přesto prožitek ze hry byl velký a podpořil motto spolku pro zážitkové učení „Žijeme hrou“ – chceme hodnotnější pojetí sportu, ve kterém se na první místo vrací prožitek sportovce, zábava a osobní rozvoj. Chceme sport, který přispívá ke zdravější společnosti.